Silvestrovské servírování s vůní dřeva

Silvestr se ve většině případů nese v duchu přátelství a pohostinnosti a samozřejmě se neobejde bez dobrého jídla. Aby vaše gurmánské speciality ještě více vynikly, zaslouží si úctyhodné servírování – třeba to v dřevěném duchu. Inspirujte se!

Proč při servírování jídla používat dřevo

Kromě praktických vlastností naši předkové oceňovali mnohé další účinky dřeva. Například březové dřevo údajně skvěle ničí bakterie i viry, proto se z něj vyráběly dózy na mouku a cukr, nebo třeba i servírovací stolek. Díky cedru vydrží pokrmy déle čerstvé. Některé druhy dřeva se používaly k tomu, aby chuť a vůni vyladily k dokonalosti (například dubové sudy jsou vhodné ke zrání nápojů i k nakládání pokrmů). Lípa se pyšní antiseptickými vlastnostmi, vyrábí se z ní proto servírovací prkénka a dózičky k uchovávání koření. Olše zase nabíjí strávníka pozitivní energií, proto se doporučuje zejména pro děti, které nejsou zrovna horlivými jedlíky. Aby se jídlo nezkazilo a mléko nezkyslo, používalo se na ně nádobí z jalovce. Prospěšné vlastnosti bylin pak dokonale uchová dřevo osiky, doporučuje se tedy používat na misky, ale i nádoby na masti a v neposlední řadě i na popíjení léčivých čajů při nejrůznějších neduzích a onemocněních.

Co dalšího vás na dřevěném nádobí může zaujmout?

  • Dřevo je přirozeně termoizolační, udrží tedy pokrmy déle teplé. 
  • Kuchyňské nádobí, jako jsou servírovací talíře, příbory, poháry, ale i dřevěné prkénka či servírovací tácy, se skvěle hodí na party, kde očekáváme větší počet lidí. Nemusíme se pak o nádobí tolik bát. Dřevěné nádobí je pevné, odolné a nerozbije se tak snadno jako běžný porcelán či keramika.
  • Pokud máte stejně jako my rádi barevnou sladěnost na všech frontách, tak vřele doporučujeme právě dřevěný materiál.
  • Dřevo má přirozené antibakteriální schopnosti a při styku s potravinami neničí žádné vitamíny a živiny.

Jaké dřevo se na servírování jídla nejvíce hodí?

Nádobí do kuchyně se odjakživa vyrábělo zejména z dostupných dřevin jako je buk, lípa, javor, smrk či jasan. Všechny zmíněné stromy se vyznačují pevným a odolným dřevem, vhodným k výrobě kuchyňského dřevěného nádobí. Pokud ale dbáte na unikátní design, tak se můžete poohlédnout po vzácnějších dřevinách. Přiznané letokruhy, rustikální praskliny mnohému dřevěnému prkénku nebo servírovacímu tácu neskonale sluší. Dáváte přednost exotice? Pro náročné máme nádobí jako je například servírovací prkénko, miska, servírovací podnos, či prkénko na sýry z olivového dřeva, které celému stolování dodá nádech luxusu.

Co se vám při servírování může hodit?

  • Servírovací mísy poslouží na nejrůznější drobné chuťovky – např. oříšky, sušené ovoce, či dipy.
  • Prkénko na sýr patří k našim i vašim oblíbeným produktům. Sýrové prkénko vypadá stylově a navíc je příprava velice jednoduchá. A aby vaše sýry byly co nejkrásněji podávané, rozhodně doporučujeme využít krouhač na sýr. Škrabka na sýr si hravě poradí i s tvrdými sýry parmazánového typu.
  • Servírovací dřevěná prkénka vypadají stylově za všech okolností.
  • Etažér nemusíte využít jenom na vánoční cukroví. Skvěle na něm vypadají i slané silvestrovské dobroty. Vyzkoušíte ho?
  • Servírovací dřevěný podnos vám výrazně usnadní obsluhu vašeho stolu s pohoštěním.
  • A aby si vaši hosté mohli z nabízených dobrot nabírat, tak nezapomeňte na servírovací talíř. Klidně se můžete poohlédnout po těch ze dřeva. Jedině tak budete mít jistotu, že se vám nic doma nerozbije.

Co servírovat na Silvestra

V první řadě myslete na to, že by vaše pohoštění mělo celkově ladit. Přinášíme výčet toho nejoblíbenějšího, co zaručeně zaujme každého hosta a vy budete platit za vyhlášeného hostitele široko daleko.

  • Jednohubky s netradičními pomazánkami – vyjděte letos ze stereotypu a připravte pomazánky, které zaujmou (např. avokádovou, balkánskou se sušenými rajčaty, nebo z krabích tyčinek, špenátu či řepy).
  • Šneci z listového těsta jsou zažitým silvestrovským evergreenem, který na stole nesmí chybět.
  • Netradiční jednohubky z tortilly naplníte vším, co máte rádi a jednoduše zabalíte. Výsledek je velice efektní.
  • Slané rohlíčky na všechny možné způsoby patří mezi oblíbené pochoutky.
  • K výrobě tzv. fingerfood využijte slané sušenky a krekry. Poslouží například jako podklad pro jednohubky, nebo je drcené spojte s bylinkami a oblíbenou pomazánkou a vytvořte kuličky. Obalit je následně můžete například do pažitky, ořechů, či papriky.

Recept na ultra jednoduchou silvestrovskou paštiku s cibulovou remuládou

Chcete na Silvestra udělat na své přátele opravdu dojem? Pak vsaďte na již zmíněný design stolu, originální servírování a v neposlední řadě na tradiční pokrm, který snad nikdy nevyjde z módy – domácí paštiku. Náš recept si můžete poupravit podle svých představ i chuti. Stačí k základu přidat své oblíbené koření, či ingredience.

Co budeme potřebovat

Na paštiku:

Kuřecí játra

Máslo

Koření dle chuti

Brusinky, ořechy, čerstvé bylinky, nakládaný zelený pepř

Půlka červené cibule

Na cibulové chutney

cibule

máslo

tymián, rozmarýn, sůl, pepř

balzamikový ocet

povidla

lžíce třtinového cukru

Postup na lahodnou játrovou paštiku

  1. Játra ze všech stran prudce opečeme, aby se co nejvíce zachovala šťáva z masa.
  2. Námi vybrané koření společně s cibulí použijeme již v začátku restování (skvěle k játrům ladí například tymián, který jsme použili ale v chutney a do paštiky ho už tedy nebylo tolik potřeba). Doporučují se i čerstvé bylinky (co nejaromatičtější vůně dosáhnete například pomocí sekáčku na bylinky), provensálské koření, nebo zkuste staročeskou verzi s novým kořením, majoránkou, česnekem a muškátovým oříškem. Záleží jen na vašich preferencích.
  3. Ve chvíli, kdy jsou játra opečená a cibule měkká, je načase použít alkohol. Kromě vína lze použít i kvalitní brandy.
  4. Ve chvíli, kdy je alkohol vypařený, přidáme 30 ml smetany, ale pozor, jen lehce promícháme a nikdy dlouho nevaříme, aby se nám smetana nevypařila.
  5. Nyní celou směs dáme do mixéru a rozmixujeme.
  6. Ve chvíli, kdy je paštika skoro rozmixovaná, snížíme otáčky a začneme pomalu přimíchávat máslo. Nikam nespěcháme, máslo do mixéru házíme po kouscích a vždy daný kousek necháme pořádně rozmixovat.
  7. Ve chvíli, kdy je směs hladká, ji propasírujeme přes cedník, aby byl výsledek fenomenální.
  8. Nyní směs (netřeba se lekat, směs bývá opravdu tekutá) nalijeme do menších skleniček.
  9. Pokud chceme darovat paštiku například jako dárek, tak doporučujeme udělat ještě poslední krok. Přepustíme máslo a nalijeme jej na vzniklou hmotu. Pokud máme smysl pro detail, můžeme povrch paštiky ještě před nalitím másla ozdobit snítkou rozmarýnu, barevným pepřem, nasekanými mandlemi, či brusinkami.
  10. Na silvestrovské pohoštění servírujeme s cibulovým chutney. Úspěch zaručen!

Postup na cibulové chutney

  1. Rozpustíme máslo, na kterém začneme restovat cibuli nakrájenou na proužky.
  2. Po chvilce přidáme k zesklovatělé cibuli špetku soli a zhruba lžíci třtinového cukru. Chvilku restujeme.
  3. Lehce opékáme až do zhnědnutí a zkaramelizování cibule. V této chvíli můžeme přidat koření a balzamikový ocet.
  4. Nakonec přidáme povidla, která dodají chutney šmrnc.

Hledáte-li další inspiraci na skvělé dobroty, které můžete servírovat ve slavnostních chvílích, případně báječné dřevěné produkty vhodné ke stolování, tak sledujte náš Pinterest, kde najdete plno nápadů. Pinujte s námi!

Jaký byl rok 2022 v ČistéDřevo.cz

Rok 2022 nám utekl jako voda. Vždy je za čím se ohlédnout, a proto bychom se s vámi chtěli podělit o několik událostí, které byly pro nás v uplynulém roce důležité.

Co nám uplynulý rok v ČistéDřevo.cz přinesl?

LEDEN

Se dřevem se neplýtvá a my ho milujeme i se všemi jeho nedokonalostmi. Rozhodli jsme se proto začít loňský rok udržitelně. I vy nám od ledna můžete pomoct neplýtvat a dát nový život produktům II. jakosti, které jsou sice mírně poškozené, ale za výrazně nižší cenu. S trochou šikovnosti ještě dobře poslouží.

ÚNOR

Že jsou holky u nás ve firmě šikovné, to už jsme věděli. V únoru se ale opravdu vytáhly a vybudovaly krásný fotoateliér. V něm se nám pro vás fotí výrobky ze dřeva jedna radost. A rovnou jsme pro vás spustili inspiraci na Pinterestu!

BŘEZEN

Vypustili jsme do světa mírovou Holubici na podporu Ukrajiny. Veškerý výtěžek z prodeje dřevěné brože putoval na transparentní účet Člověk v tísni. Vyprodat brože netrvalo ani dva týdny a společnými silami jsme vybrali přes 70 tisíc! Děkujeme♥

DUBEN

Stali jsme se vítězem Heureka ShopRoku 2021! Díky vaší podpoře a hlasům jsme získali prestižní Cenu kvality v kategorii Ruční práce a tvoření. Inspirujte se našimi DIY návody a jednoduchým tvořením ze dřeva i vy. Hlasovat pro nás můžete i letos!

KVĚTEN

Práce se dřevem a jeho přetváření v něco nového je pro mnohé koníčkem, terapií i zábavou. Proto od jara podporujeme chráněnou dílnu T-Wood z Frýdlantu nad Ostravicí, kde pracují lidé se zdravotním omezením.

ČERVEN

1. červen má pro nás zvláštní význam, slavíme totiž narozeniny! Letos jsme oslavili už 9 let od založení naší firmy. Přečtete si náš příběh.

ČERVENEC

Léto jsme zahájili rozšířením skladových prostor. Díky tomu jsme získali dalších 100 m2 a můžeme tak pro vás neustále rozšiřovat náš kouzelně vonící dřevěný sortiment.

SRPEN

Natočili jsme video o nás. Věděli jste, že e-shop ČistéDřevo.cz nabízí nejbohatší sortiment dřevěných výrobků na jednom místě?

ZÁŘÍ

Už mnoho let se (finančně i rukama) podílíme na výsadbě nových stromů ve spolupráci s organizací Arnika. S každou objednávkou nám pomáháte přispívat i vy, proto jsme se v září rozhodli měsíční příspěvek ještě navýšit.

ŘÍJEN

Podzim jsme zahájili ziskem dalšího prestižního ocenění. Obsadili jsme 3. místo v soutěži IBM firma roku 2022 v rámci Moravskoslezského kraje.

LISTOPAD

Padá listí, padají hranice! Pokořili jsme pomyslnou metu 10 000 sledujících na Instagramu! Děkujeme.

PROSINEC

Žádného z úspěchů bychom ale nedosáhli bez dvou nejdůležitějších pilířů – našeho skvělého týmu a zákazníků. Děkujeme všem zaměstnancům, kteří vždy dělají všechno pro to, aby vám naše dřevěné výrobky dělaly radost. A vám, naši milí zákazníci, přejeme krásné Vánoce!

Plány pro rok 2023

Hned po Vánocích pro vás připravujeme velký povánoční výprodej. Chceme uvolnit místo ve skladu, abychom mohli rozšířit nabídku o novinky, které na e-shop chystáme (dřevěné a proutěné dekorace, výrobky na míru a další pecky). Od ledna se také můžete na blogu těšit na hromadu nového obsahu. Opět se zaměříme na jednoduché tvoření se dřevem, doplněné o video-návody, a také tipy na zajímavé a originální dárky. Ty najdete i na našich sociálních sítích a Pinterestu, tak nás nezapomeňte sledovat. A v neposlední řadě vám představíme všechny “dřevorády”, se kterými jsme navázali spolupráci. Bude to srdcová záležitost!

Dárky na poslední chvíli svépomocí

Dárky s vlastním textem, dárky s gravírováním a ručně tvořené dárky mají jedno společné – dají najevo, že obdarovaného dobře znáte a dali jste si s dárkem práci. Pokud navíc sháníte vánoční dárek na poslední chvíli, máme pro vás skvělé řešení. Čajovou směs, kterou namícháte přesně podle svých představ.

Vánoční dárky svépomocí mají osobní kouzlo

Na čajové směsi je kouzelné především to, že obdarovanému ukážete, jak moc o něm/ní víte. Připravte směs na míru a můžete si být jistí, že váš dárek bude rozhodně ten nejmilejší pod stromečkem.

Co budeme potřebovat

  • Sypaný čaj (zelený, černý, ovocný, nebo bílý čaj)
  • Sušené bylinky
  • Sušené ovoce
  • Dózička s dřevěným víkem a klipem
  • Originální jmenovky na dárky

Postup

  1. Nasušíme si ovoce buď v troubě, nebo v domácí sušičce na ovoce. Nemusíme se bát ani neobvyklých kombinací a chutí. Vřele v zimě doporučujeme sušená jablka, případně bobuloviny, které obsahují spoustu vitaminu C.
  2. Pokud vám z léta zbyly sušené bylinky, máte vyhráno. A jestli ne, nezoufejte – ve zdravé výživě pořídíte bylinky všeho druhu. Ty pak stačí namíchat dle libosti.
  3. Sušenou směs ovoce smícháme se sypaným čajem. My zvolili náš oblíbený zelený sypaný čaj. Sušené ovoce, či bylinky skvěle ladí i s černým, či bílým čajem.
  4. Nyní již hotový čaj nasypeme do dózičky s dřevěným víkem a důkladně uzavřeme. Jako třešničku na dortu přidáme k dóze ještě medonosku a naběračku na koření.
  5. K čajové směsi můžete přidat věnování, třeba i básničku, a vytvořit tak hned dva osobní dárky s věnováním.

V použití obalu buďme kreativní

Zajímavé dárky vyniknou tím, když jim oblečeme vkusný kabátek. Skleněná dóza s víčkem není samozřejmě jedinou možností, v čem lze domácí čaj darovat. Přinášíme hned několik nápadů, jak originální dárky zabalit.

Co se nám k zabalení může hodit:

  • Kořenky můžete rovnou zabalit například s dřevěnou lžičkou, či odměrkou. Dřevěné dárky mají punc hřejivosti a hlavně udělají radost.
  • Krabička na čaj dřevěná krabice na čaj dokonale uchová aroma i chuť. Již staří Číňané rádi ukládali sušené čajové lístky do dřevěných krabiček na čaje. Dokonce jsou zmiňovány prameny, kde se jisté druhy čaje doporučují dávat do dřevěných obalů kvůli specifické vůni a chuti.
  • Díky zavařovací sklenici vytvoříte recyklovaný obal, kde se můžete kreativně vyřádit. Krom vyrobené čajové směsi, můžete popustit uzdu fantazii a vyzdobit i obyčejnou sklenici. Skvěle se hodí například metoda decoupage, pískování, malování, případně zdobení textilem, krajkou aj.
  • Na papírový pytlík můžete napsat nebo nalepit věnování. Šikovnější ruce pak mohou vyšít jmenovku na pytlík z bavlny nebo juty. Jak originální!
  • Na trhu dnes existuje spousta krásně zdobených plechových dóziček, které k zabalení čajové směsi můžete hravě využít.
  • Papírová krabička s hezkým potiskem potěší každého, nebo dáte přednost ryze přírodnímu provedení, které ozdobíte stuhou a případně větvičkou?

Jaké další dárky můžeme vyrobit?

  • Vaječný likér s vůní vanilky patří mezi stálice v oblíbenosti vánočních dárků. Vyzkoušejte si ho vyrobit sami a už si nikdy vaječný koňak nekoupíte v obchodě. 
  • Koupelová sůl omámí smysly a pokud přidáme oblíbenou vůni a sušené bylinky, tak máme ideální dárek pro milovníka hygge. A nezapomeňte na cedulky na dárky – ty by měly být v jednoduchém, ale stylovém designu. My doporučujeme překližkové výřezy, které dodají dárku šmrnc.
  • Kdo by nemiloval svíčky? Ty doma vyrobené v kokosové misce mají své kouzlo a přináší závan exotiky.
  • Domácí jedlé dobroty – pokud jste majiteli sušičky, můžete vyrobit třeba domácí jerky. Tento zajímavý dárek ocení jistě každý muž. Mix sušeného ovoce zase nadchne milovníka sladkého.
  • Pochlubte se svými domácími výrobky a darujte vaši vymazlenou domácí marmeládu, nebo například voňavý sirup.

Nezapomínejme na stylové zabalení a jmenovky na vánoční dárky

Co si budeme povídat, je to právě balení a stylový obal, který z našeho výrobku, či zakoupeného předmětu udělá originální dárek, na kterém je vidět, že jsme si na něm dali záležet. Každý rok si možná lámeme hlavu s tím, jak co nejlépe a možná i nejekonomičtěji zabalit dárky. Pokud také fandíte minimalismu, recyklujte papírové nákupní tašky, či kartonové krabice, ve kterých vám před Vánoci chodí objednávky z e-shopů). Přírodní design stačí jen doplnit o unikátní stuhu a nějakou drobnost, a výsledek stojí za to. Nesmí chybět ani jmenovky na dárky, případně originální přání, které obdarovaný ocení.

Hledáte-li další inspiraci na DIY postupy, na vánoční tipy, recepty, ale i dárky za dřeva, tak navštivte náš Pinterest, kde najdete to nejlepší od nás hezky pohromadě.

Trend vánočního pečení: dřevěné perníčky

Víte, co je v našich končinách nejvýraznějším symbolem Vánoc? Nepochybně vánoční perníčky, které patří k nejstaršímu svátečnímu pečivu vůbec. Dříve se těsto vytlačovalo do vyřezávaných dřevěných forem a postupem času se začalo nejrůzněji zdobit. My vám nyní přinášíme recept na velice netradiční a o to stylovější zdobení vánočních perníčků – dřevěné dekorování.

Vánoční perníčky – recept na těsto bez měknutí

Co budeme potřebovat

  • 400 g hladké mouky
  • 140 g moučkového cukru
  • 1 menší lžička jedlé sody
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 2 lžíce medu
  • 100 g másla
  • 1 celé vejce
  • 1 žloutek
  • olej na potření folie
  • strukturální folie s dekorem dřeva (koupíte ve specializovaných obchodech a e-shopech s cukrářským zbožím)

Na potření před pečením

  • 35 ml vody
  • malá lžička kakaa holandského typu

Na potření po pečení

  • mašlovačka
  • zbylý bílek rozmíchaný s trochou vody (případně rumu)

Postup

  1. Do větší mísy prosejeme mouku a moučkový cukr a smícháme všechny “suché” ingredience.
  2. Postupně přidáme tekutý med, rozšlehané vejce a rozpuštěné (nikoliv teplé) máslo.
  3. Lehce mícháme dřevěnou vařečkou a pak už hněteme rukou. Není třeba to s mícháním nijak přehánět. Chceme jen, aby se spojily ingredience a vzniklo hladké a celistvé těsto.
  4. Pokud se nám bude zdát, že těsto příliš lepí, tak ho můžeme podsypat trochou mouky.
  5. Hotové těsto zabalíme do potravinové folie a necháme nejlépe přes noc uležet.
  6. Na druhý den těsto vyválíme na pomoučeném dřevěném válu na tloušťku cca 7-8 mm.
  7. Nyní již přišel ten správný čas na dekorování našich perníčků.
  8. Na vyválený plát přitiskneme strukturální folii zlehka potřenou olejem a přitiskneme na těsto a vyválíme válečkem nyní ještě zhruba na 4 mm. Nebojíme se na těsto přitlačit. 
  9. Vřele doporučujeme pracovat jen s dobře vychlazeným těstem. Já osobně si těsto rozdělím na několik kousků, část vyválím a zbytek nechám chladit v lednici.
  10. Následně vykrajujeme požadované vánoční tvary.
  11. Chceme-li aby byl vzor ještě výraznější, plech s perníčky vložíme na 10 minut do lednice.
  12. Následně potřeme perníčky směsí vody a kakaa, čímž vytvoříme požadovaný dekor.
  13. Pečeme ve vyhřáté troubě na 170°C a to cca 8-10 minut.
  14. Ihned po vytažení perníčky potíráme dobře rozšlehaným bílkem, do kterého jsme přidali vodu nebo rum.

Co říkáte na perníčky bez zdobení?

Těsto na perníčky už máme, ale nyní je potřeba se zaměřit na samotné zdobení. Chcete letos něco jiného a zdlouhavé zdobení cukrovou polevou vám nic neříká? Pak letos musíte vyzkoušet perníčky s dřevěným dekorem. Sklidí zaručený úspěch! Dejte vašemu pečení nový rozměr! Navíc se přiblížíte tradicím, kdy se ke zdobení drobného máslového pečiva používala dřevěná razítka na těsto. Vaše babička má jistě takové dřevěné razítko ještě někde na půdě, nebo v kredenci.

Už jste slyšeli o embosovaných válečcích?

Embosovaný váleček na těsto je vlastně klasický dřevěný váleček se vzorem, jehož reliéf se prokresluje do těsta už během válení. Aplikace je snadná, jednoduchá a efektní.

Na jaký typ těsta použít embosovaný váleček?

Dřevěné embosované válečky se rozhodně nehodí na kynutá těsta, ale například ani na těsta obsahující kypřící prášek, protože těsto v troubě nabude a požadovaný vzor by tak při pečení zmizel. Embosované válečky se hodí zejména na následující těsta: 

  • Perníkové těsto
  • Sušenkové těsto
  • Klasické linecké těsto
  • Potahovací hmoty z marcipánu a fondanu

Bez čeho se neobejdete při servírování vánočního cukroví?

Vánoční pečení se samozřejmě neobejde bez stylového servírování. Pokud chcete, aby vaše linecké cukroví, včelí úly, vánoční perníčky a staročeské pracny vypadaly dokonale, tak využijte dřevěný etažér. Ten vytvoří na stole dokonalé vánoční aranžmá a vaše vánoční cukroví se dočká úctyhodného servírování. Vybírat můžete hned z několika typů etažérů – porcelánový, dřevěný, rustikální z podložek kmene břízy, případně kombinovaný servírovací stojan pro ultramoderní kuchyně.

Máte nějaké netradiční postupy na zdobení perníčků? Pochlubte se nám v komentářích, nebo na našich sociálních sítích. Hledáte-li více inspirace na vánoční pečení, tak navštivte náš Pinterest, kde najdete spoustu vánočních nápadů.

Vánoční horké jablko s vůní skořice a tradic

Horký kořeněný nápoj k Vánocům neodmyslitelně patří. Vyzkoušejte recept, který máme v ČistéDřevo.cz nejraději a samozřejmě sklízí ovace i doma. Vánoční servírování jídla spolu s horkým nápojem s vůní jablek a koření okouzlí  sváteční atmosférou i specifickou chutí. Vyzkoušíte ho taky?

Horké jablko – recept

Snadný recept, který můžete libovolně upravovat a hodí se pro alko variantu pro dospělé, i nealko verzi pro děti. 

Co budeme potřebovat

  • 3 sladká jablíčka
  • Šťáva z citronu
  • Šťáva z pomeranče
  • 5 hřebíčků
  • Lžička skořice
  • Špetka kardamomu
  • Muškátový oříšek
  • Zázvor (může být sušený, který výrazněji voní, ale i čerstvý – ten má správný říz)
  • Lžíce třtinového cukru
  • Voda (záleží na šťavnatosti zvoleného ovoce a vašich preferencích)

Postup

  1. Oloupaná a nakrájená jablka zkaramelizujeme na lžíci třtinového cukru.
  2. Po zkaramelizování je zalijeme vodou a přidáme směs koření. Nejvýraznější vůně docílíme rozdrcením koření v hmoždíři.
  3. Po změknutí jablíčka rozmixujeme. (Jen nezapomeňte nejprve vytáhnout hřebíček.)
  4. Pomocí dřevěného lisu na ovoce vymačkáme citrusy a šťávu přilijeme do směsi.
  5. V případě potřeby dolijeme vodou. Dospělí mohou horké jablko doplnit o kvalitní brandy, případně jiný alkohol (skvěle chutná s třtinovým rumem a whisky).
  6. Servírujeme ve stylových šálcích.

Náš tajný tip na závěr: Máte rádi řízné chutě? Nebojte se experimentovat a do nápoje přidejte trochu chilli rozdrceného v dřevěném hmoždíři. Výsledkem budete mile překvapeni a navíc vás nápoj ještě více zahřeje.

Co pít v chladných zimních měsících a čím si připít o Vánocích?

Jak povzbudit naši psychiku, která s nedostatkem slunečního svitu značně strádá? Podobný vliv na nás má vedle počasí i jídlo a pití. Nevyhýbejme se proto koření, které zahřívá, a ovoci, které nám osladí život. V rámci alko verze nezapomeňte, že hrnek může po sobě zanechávat stopy, které většinou na dřevěném stole zůstávají. S tím vám hravě pomohou podtácky pod hrnek.

Co pili o Štědrém večeru vaši předci?

  • Nechyběla samozřejmě voda z vlastní studny.
  • Ve vinařských oblastech se na stole vyjímala láhev dobrého vína, případně domácí pálenka, co měla říz.
  • Za sváteční se považovala káva a čaj, neboť těchto nápojů nebylo vždy dostatek.
  • Velice tradičním nápojem našich předků byla samozřejmě medovina. Med patřil k dostupným surovinám a dodnes nesmí na svátečním štědrovečerním stole chybět. Dle pověr přináší do stavení hojnost a bohatství
  • V nejrůznějších podobách se u vánočního stolu popíjel punč, či jiný horký a kořeněný nápoj. Tento zvyk pravděpodobně pochází od německých měšťanů.

Proč servírovat horké nápoje do dřevěných hrnků?

Dřevěný materiál má tři velké výhody. Dřevěný hrnek dokonale izoluje teplo, skvěle vypadá a navíc se nerozbije. Pokud tedy hledáte ideální nádobí k dětem, tak nádobí ze dřeva by pro vás mělo být jasnou volbou. Horké jablko ale nemusíte nutně pít jen doma, skvěle prohřeje i na zimním výletě, stačí jej jen nalít do termosky.

Co k horkému jablku servírovat?

Horký kořeněný vánoční drink si zaslouží i něco dobrého k zakousnutí. Slaďte tyto dvě báječné ingredience, naplňte servírovací tác po okraj a máte skvělé pohoštění pro návštěvu.

Co se k “horkému jablíčku” hodí?

  • Zimní klasikou je samozřejmě klasický jablečný štrúdl. Já osobně ho miluju ještě teplý.
  • Jakékoliv kořeněné sušenky. Už jste například zkoušeli ty zázvorové? Skvěle prohřejí organismus.
  • Máte už vánoční cukroví? Pochlubte se! My se letos zamilovali do perníčků s “dřevěným” povrchem. Na recept se můžete těšit už brzy.
  • Máte raději říznější chuť, přidejte si do pití více alkoholu a ozdobte servírovací podnos například kávovými sušenkami.

Punč, svařák, medovina a v neposlední řadě horké jablko, jež svou specifickou vůní linoucí se napříč všemi adventními trhy, nejvíce připomínají Vánoce. Skvěle tento horký nápoj chutná venku třeba v hrnečku s nápisem. Sněží, mrzne, až praští, ale vy se nechcete vzdát této romantiky? Pak vás od studených prstů a vlezlé zimy zachrání švédský oheň, která má spoustu výhod. Postavte si mini táborák třeba na zahradě a nejen, že bude dokonalým zdrojem světla a tepla, ale kdykoliv si na něm můžete přihřát horký nápoj. Nebo si nad švédským ohněm rovnou opečete špekáčky?

Opékání špekáčků v zimě? Proč ne!

Na grilování přece nemusíme čekat až do jara. Opékání špekáčků v zimě má teprve své osobité kouzlo. Pokud navíc zvolíte vhodné produkty, tak vám v grilování, či obecně vaření v přírodě nebude stát nic v cestě.

Opékání špekáčků se nemusíte vzdát ani v zimě

Kouzlu zimního venkovního vaření u nás podlehly převážně restaurace. Poslední dobou se ale tyto chvilky v hygge stylu dostávají do popředí zájmu široké veřejnosti. A my se vůbec nedivíme a tento trend rádi následujeme! 

Celoroční grilování je populární v zahraničí, především na severu Evropy, kde se například stalo tradicí opékání o Vánocích. Proč ne? Rozhodně to má své kouzlo. Ani vy se v chladnějších měsících nemusíte vzdát svého oblíbeného koníčku. Stačí se jen důkladně připravit. 

Skvělá zimní vychytávka: švédský oheň bez přikládání

Na zimní opékání se každoročně celá rodina velice těší. Sníh, teplo ohně a rodinná atmosféra někde v lůně lesa je povznášející pro děti i dospělé. 

A bez čeho se v lese při opékání špekáčků rozhodně neobejdeme? 

My jednoznačně hlasujeme pro švédský oheň. Je známý také pod názvy finská svíce, kanadská pochodeň nebo také Jätkänkynttilä. Jedná se o obyčejný špalek dřeva, který je částečně navrtán, což umožněno tzv. komínové hoření. Následné nasávání vzduchu a výrazný tah umožňuje hoření pouze uvnitř špalku, proto dřevo hoří ekonomičtěji a hravě si na něm ohřejete například jídlo, nebo opečete špekáčky. Finskou svíci si dokonce můžete vyrobit doma svépomocí.

Jak uklidit po opékání?

Udělali jste si báječné odpoledne s rodinou či přáteli při ohýnku? Nyní po sobě ale musíte zahladit všechny stopy.

  • Jako první uklidíme veškeré odpadky.
  • Necháme oheň důkladně dohořet. Na to je právě švédský oheň ideální. Máme odzkoušeno, že jeden takový dřevěný špalek akorát stačí k opečení špekáčků s rodinou či přáteli (v průměru hoří 90 minut).
  • Pokud ještě nejsou uhlíky dostatečně studené, tak si pomůžeme vodou a ohniště polijeme.
  • Ve chvíli, kdy jsou již uhlíky studené, tak je pomocí lopatky uklidíme pod okolní stromky. Věděli jste, že je popel skvělé hnojivo?
  • Odstraníme případné kameny, kterým jsme “ohniště” ohraničovali, či zasypeme vykopanou jámu.
  • V žádném případě nikdy neodcházíme od hořících, či doutnajících uhlíků a zbytků dřeva!

Co si k zimnímu opékání přibalit do batohu?

Zimní opékání se samozřejmě neobejde bez dobré výbavy. Kromě finské svíce, která se pohodlně vejde do batohu, a buřtů na opékání, se vám jistě bude hodit i nádobí ze dřeva a mnohé další vychytávky.

Inspirujte se:

Ještě jste opékání či grilování v zimě nezkoušeli? Pak to jistě musíte napravit a užít si tuto netradiční zábavu se svými nejbližšími. Pokud hledáte další skvělé nápady a vychytávky ze dřeva, tak navštivte náš Pinterest, kde se to hemží inspirací, jak dřevěné výrobky využívat a na co vše je použít.

Vánoční výzdoba snadno a rychle

Už se stejně jako my nemůžete dočkat Vánoc? Pak se jistě těšíte na sváteční zdobení vašeho domova. Vyrobte si společně s námi stylovou a netradiční dekoraci, která doplní vánoční věnce, betlémy, či dřevěné svícny ve vašem vánočně laděném interiéru. 

Vánoční světnička ve skandinávském duchu

Neznáme nikoho, kdo by nemiloval tvorbu vánoční výzdoby. My vám navíc přinášíme velice snadný návod na dřevěnou dekoraci ve vánočním duchu, která bude hotová doslova za pár minut. Pojďme na to! 

Co budeme potřebovat

Postup

  1. Vybereme si vhodnou dřevěnou bednu. Můžeme zvolit v přírodním provedení, případně i opálenou.
  2. Dospod bedýnky navrstvíme vatu, která bude evokovat sníh.
  3. Dřevěné korálky a překližkové výřezy z překližky ve tvaru chaloupky natřeme na bílo. 
  4. V momentě, kdy je barva zaschnutá, navlékáme korálky na dlouhý provázek (můžeme použít dokonce i různé velikosti dřevěných korálků).
  5. Nyní můžeme korálky zavěsit na horní stranu bedýnky, aby visely shora dolů, jak můžete vidět na našem videu. 
  6. Následně dekoraci doplníme o chaloupky z překližky a větvičky, případně drobný stromeček nebo menší svícen.
  7. Posledním krokem pak bude doplnění vánoční dekorace o LED světýlka.

Jaké dřevěné dekorace ještě zvolit na Vánoce

Sváteční charakter vánoční výzdobě nelze upřít a bez jakých dekorací si Vánoce ani neumíme představit a jsou důležitou součástí našich zvyklostí? 

  • Adventní věnec z proutí má silně zakořeněné tradice. Proutí symbolizuje nový život, kulatý tvar věčnost a důraz se kladl i na zvolené barvy. Zkusíte si jej vyrobit sami?
  • Dřevěný adventní svícen – věnec obecně patří mezi evergreeny vánočních dekorací, ale vy se vůbec nemusíte tohoto trendu držet. Adventní svícen ze dřeva poslouží úplně stejně a působí minimalisticky.
  • Vánoční betlém patří mezi naše nejtradičnější adventní dekorace. Vánoce si bez něj neuměla představit ani vaše babička a my se vůbec nedivíme. Betlém rozhodně patří mezi dřevěné výrobky, které v sobě nesou ducha Vánoc.
  • Vánoční věnec na dveře měl údajně vyhánět zlé duchy, Vánoce totiž tradičně sloužily k nejrůznějšímu domácímu čarování, ale i předpovídání budoucnosti.
  • Vánoční stromeček patří zřejmě k našim nejmladším dekoracím. Co ho letos vyzdobit vánočními ozdobami s vůní dřeva?

Historie vánočních dekorací

Nesmíme zapomínat, že Vánoce jsou především křesťanským svátkem, a to se i v dnešní době na vánočních dekoracích odráží. Mezi nejznámější a rovněž nejstarší dřevěné vánoční dekorace bezpochyby patří dřevěný betlém. Ten rozhodně nesměl chybět v žádném stavení a oslňoval autentickým vzhledem i propracovaností ruční práce. Kromě dřevěných betlémů se pevně ujala i tradice adventního věnce značícího vítězství i důstojnost, případně vánočních svícnů ze dřeva. Vánoční stromeček, ale i vánoční ozdoby, či například zdobení oken svícny ze dřeva (nejčastěji se sedmi svíčkami), přišlo až mnohem později, a to zhruba v 19. století, nejpravděpodobněji od našich německých sousedů.

Pokud hledáte další báječné tipy na Vánoce, vánoční výzdobu a výrobu nejrůznějších dekorací, tak navštivte náš Pinterest, kde o sváteční inspiraci rozhodně není nouze.