Dřevěná váza z náramků a korálků: DIY

V dnešním článku vám nabízíme návod na dřevěnou dekoraci do bytu, která zaujme každého příchozího. Díky minimalistickému designu ji zúročíte v boho, vintage, moderním i skandinávském interiéru. S blížícím se Mezinárodním dnem žen z vázy také hravě vykouzlíte originální dárek. Inspirujte se a vyzkoušejte něco, co je momentálně trendy.

DIY dřevěná váza snadno a rychle

Využijte maximální krásu dřeva a vytvořte dřevěnou dekoraci, která bude nenásilnou dominantou každého interiéru. Z dřevěných koulí i náramků nevytvoříte pouze jedinečné vázy, ale třeba i svatební dekorace na stůl, případně svícny ze dřeva. Hotovo budete mít navíc do 5 minut

Dejte nám vědět, jak se vám dařilo na našem Instagramu, stačí nás označit hashtagem #cistedrevo_cz 🙂 Vaše krásné výtvory, které nám hrdě ukazujete a posíláte, slouží jako inspirační zdroj pro mnohé další tvořivé jedince.

Co budeme potřebovat

Postup

  1. Vezmeme si dřevěné korálky ve stejné velikosti. Budeme potřebovat celkem 27 kusů.
  2. Pomocí tavné pistole k sobě spojíme tři korálky tak, aby dírky vždy směřovaly nahoru stejným směrem.
  3. Tímto způsobem si vytvoříme tři podstavy slepených navlékacích korálků, které k sobě připevníme tavicí pistolí.
  4. Nesmíme zapomínat, že dírky musí být vždy na jedné straně tak, aby se do nich daly následně aplikovat sušené květiny, či jiné přírodní dekorace. (Podobně postupujeme i v případě využití našich šperků ze dřeva – náramků.)
  5. Tyto dřevěné vázy skvěle poslouží i coby dekorace na jídelní stůl, svatební dekorace pro svatbu v boho stylu a pokud do váz zakomponujete jarní květiny, či kočičky, tak se můžete chlubit stylovou velikonoční dekorací.

Co je skandinávský styl

Severský styl se vyznačuje světlými barvami, dřevem, jednoduchostí, čistými liniemi a minimalismem. Útulnost interiéru doplňují vkusné rostliny, dekorace ze dřeva a textilní materiály. Není divu, že si našel tolik fanoušků napříč celým světem.

Jak na Scandi styl v 7 jednoduchých krocích

Chcete jít s dobou, ale nevíte, jak začít, abyste dosáhli autentického severského stylu? Držte se následujících 7 kroků a půjde to snadno. Čtěte až do konce, najdete zde tipy na dekorace ze dřeva, které snadno vyrobíte svépomocí. Kromě skandinávského nádechu vás jistě zaujme výsledná bezkonkurenční cena!

  1. Minimalistický dřevěný nábytek okouzlí jednoduchým designem s výraznou estetickou hodnotou. Čím jednodušší, tím víc severský!
  2. Přirozené aktivní světlo není v každém bytě samozřejmostí. Pokud vám v bytě schází, věnujte pozornost vhodnému osvětlení, ale i aplikaci zrcadel nejlépe proti oknům v místnosti.
  3. Nejvíce práce budete mít s barevnou sladěností. Skandinávský interiér vyznává jemné pudrové barvy, které vytváří harmonickou a hřejivou náladu. Díky tlumeným barvám se lze také občas odvázat a vetknout bydlení nějaký barevnější prvek, aniž by interiér jakkoliv rozhodil.
  4. Čisté linie působí na lidskou mysl pozitivně.
  5. Funkčnost inspirovaná učením Feng Shui dává do popředí rozvržení bytu podle předem daného plánu. Hlavní roli zde hraje praktičnost, která vám bydlení značně usnadní.
  6. Doplňky mají ve scandi stylu svébytné místo. Nezahlcujme se ale zbytečnostmi, dejme přednost přírodninám, sušeným květinám a dřevěným výrobkům všech možných tvarů a velikostí. 
  7. Masivní nábytek je přeceňovaný. Dejte přednost policovým systémům, vzdušnému nábytku z bedýnek a teplo domova doplňte o vhodné textilie. Police jsou navíc krásným spojením funkčního prvku s tím estetickým. Ozdobte si zeď dekoracemi na poličku, převislými květinami i bedýnkami na vše potřebné.

Originální dárek v low-cost provedení

Podobně laděné DIY dřevěné výrobky skvěle poslouží jako originální dárek. Oslní nejen osobní hodnotou a stylovým designem, ale i nenahraditelnou cenou. Blíží se MDŽ i Den matek, tak proč ženu ve vašem okolí neokouzlit vázou na květiny, ve které se snoubí lehkost, neotřelý vzhled i moderní boho styl?

Chcete tipy na další snadné DIY výrobky? Sledujte naše sociální sítě, kde najdete zajímavou inspiraci na drobné, ale originální dárky, které v žádném obchodě nenajdete. Zkoušeli jsme vyrábět například svíčku v kokosové misce, diy věnec z korálků, ale také vaječný likér, či ochucený olivový olej. Vyzkoušíte něco?

Dřevěné hodiny IZARI

Jakmile si do interiéru zavěsíte nástěnné hodiny, dřevo okamžitě vnese do místnosti útulnou atmosféru a hřejivost, kterou doma prostě chcete mít. I jeden prvek může nadobro proměnit váš interiér k nepoznání. Přesvědčte se sami!

Co tu pro vás máme

V dílně ČistéDřevo.cz jsme pro vás vyrobili nástěnné hodiny, ve kterých se snoubí láska ke dřevu, čisté linie, minimalismus i příznivá cena. Nástěnné hodiny do obýváku, dětského pokoje nebo třeba na chalupu, nabízíme jak v masivním provedení dubu, tak i ve variantě z kvalitní překližky. Ručičky máme v bílém i černém provedení a jednotlivé rysky i čísla jsou vypáleny pomocí laseru.

Naše nová značka IZARI

Spojením našich zkušeností, lidského doteku a lásky k materiálu, na který nedáme dopustit, vznikla česká značka IZARI. Vážíme si toho, co nám příroda dává, proto poctivá ruční výroba probíhá pouze ze dřeva udržitelně obhospodařovaných lesů ve spojení s ekologickým balením. Naším cílem je vrátit lidem dřevo v podobě designových produktů a zachovat při tom dobrý poměr ceny a kvality. Záleží nám na tom, aby lidé znali jejich příběh a věděli kdo a z čeho je vyrobil. 

Z dílny vás zdraví Izaiáš & Kruczek.

Proč jsme se rozhodli vyrábět vlastní dřevěné hodiny?

V prvé řadě jsme reagovali na poptávku našich zákazníků, kteří se o hodiny ze dřeva zajímali. Ve chvíli, kdy jsme se snažili sehnat spolehlivého dodavatele, zjistili jsme, jak je náročné najít cenově dostupný design, který by vystihl, jak my sami přistupujeme k dřevěným výrobkům – tedy s respektem a inovací. Značka IZARI se tak zrodila z lásky ke dřevu, tradici, poctivé ruční práci a úcty k přírodě. 

Nakonec nás tedy cesta zavedla zase zpět do vlastní dílny. Dlouho jsme zkoušeli a poctivě testovali různé druhy dřevin, tloušťky, velikosti, design a způsoby ošetření, aby výsledek nejen co nejlépe zapadl do interiéru, ale zároveň se stal designovou dominantou. Naším cílem je dostat tento dřevěný zázrak přírody do každé domácnosti. V nabídce proto máme hned několik typů, ze kterých si můžete vybrat právě ten, který do vašeho domova zapadne nejlépe.

  • Masivní dubové hodiny Ø 34 cm s vyrytými ryskami, u kterých si můžete zvolit barvu ručiček (černá / bílá).
  • Dřevěné hodiny s vyřezanými čísly a ryskami, a to v dekoru amerického dubu, sametově tmavého ořechu, či tradiční světlý dekor břízy, opět ve velikosti Ø 34 cm, nebo extra velké Ø 50 cm. I u těchto typů si můžete vybrat barvu ručiček.
  • Právě připravujeme návrh nástěnných hodin pro děti a vy se můžete do výběru zapojit! Stačí nám napsat e-mail na info@cistedrevo.cz, jaké dětské motivy by se vám líbily.

Nechte se unášet v čase s jedinečnou nástěnnou dřevěnou dekorací.

Výhody dřevěných hodin

  • Hodiny byly navrženy v české dílně, kde je ručně vyrábíme a ošetřujeme ekologickým lněným olejem, který zvyšuje jejich životnost.
  • Strojek značky UTS pochází z německé výroby a vyniká přesností, spolehlivostí a odolností.
  • Velmi tichý chod hodin má uklidňující vliv. Je navíc vědecky dokázáno, že viditelné povrchy ze dřeva účinně bojují proti stresu
  • Černé a bílé ručičky dokonale kontrastují s dřevěným povrchem a vytváří tak dojem celistvého výsledku s minimalistickým designem. Jsou vyrobeny z hliníku a přesně odpovídají velikosti dřevěných nástěnných hodin.
  • Tloušťka hodin má 2 cm v masivním provedení a 0,4 cm v provedení z překližky. 
  • Není snadné najít cenově dostupné velké nástěnné hodiny – dřevěné výrobky obecně nepatří k nejlevnějším komoditám na trhu. Jsme proto extra hrdí, že se hodiny IZARI pyšní dobrým poměrem ceny a kvality.

Dřevěná překližka. Co to je?

Dřevěná překližka je ze své převážné části tvořena kompozitním materiálem. Ten se skládá z krájené nebo loupané dýhy (velice tenká svrchní vrstva dřeva). Nejčastěji se používá materiál z břízy, buku, olše nebo borovice. Jednotlivé dýhy jsou k sobě křížem přilepeny a spojeny vysoce kvalitním lepidlem. Svým designem je masivnímu dřevu podobná a vyniká mnohými vlastnostmi.

Výhody dřevěné překližky:

  • Vyniká rozměrovou a tvarovou stálostí.
  • Oproti dřevu má výrazně nižší cenu.
  • Pyšní se vysokou variabilitou – překližka se používá na nábytek, výřezy z překližky zase budou nedílnou součástí vašeho DIY tvoření.
  • Oproti masivnímu dřevu je překližka výrazně lehčí, lépe se s ní manipuluje a snadněji se aplikuje například na zeď.
  • Díky loupané dýze, která se na překližku používá, kontrastně vynikne struktura dřeva a vytvoří tak unikátní dřevěnou dekoraci.

Líbily by se vám v budoucnu třeba dřevěné hodiny pro děti, nebo nástěnné hodiny s motivy, které jsou zrovna in? Napište nám na náš Instagram nebo Facebook. Vaše požadavky jsou pro nás inspirací i hnacím motorem 🙂

Od Popeleční středy po Zelený čtvrtek

Velikonoce dodnes patří k svátkům, u kterých se výrazně dodržují krajové tradice a zvyky. Většina zvyků má symbolický význam, které vychází nejen z křesťanských obyčejů, ale i tradic pocházejících z pohanských oslav jara. Pojďme se společně podívat na jednotlivé dny Velikonoc a připomeňme si ty nejzákladnější obyčeje. 

Proč a kdy se drží půst aneb průvodce tradičními Velikonocemi

Přípravy na Velikonoce začínají již 40 dní před samotným Velikonočním pondělím, kdy se spousta lidí postí. Je ale velice důležité chápat půst v jeho samotné podstatě. Půst totiž není jen o omezení jídla, ale rovněž o upřednostnění potřeb jiného člověka. Lidé konají dobré skutky, přemýšlí nad svou ekologickou stopou a věnují se rozjímání. Nemluvě o výrazných zdravotních výhodách.

Velikonoce 2023 den po dni

Popeleční středa (22. února 2023)

Popeleční středa je prvním dnem právě začínajících Velikonoc a také prvním dnem půstu.

Liščí neděle (26. února 2023)

Postní neděle mají většinou názvy odkazující k tomu, co se daný den jí, nebo dělá. O liščí neděli maminky napekly preclíky v různých tvarech a věšely je venku na větvičky. Děti pak poslaly hledat něco, co jim lišky venku zanechaly. Původ tohoto zvyku není stoprocentně znám.

Pražná neděle (5. března 2023)

Má název odvozený od klasického pokrmu, který se tento den tradičně připravoval. V dřevěné misce se nechal naklíčit hrách, který se následně osmažil. Dřevěné misky měly do obilí vnést kousek síly stromu.

Kýchavá/kýchavičná neděle (12. března 2023)

Kořeny můžeme nalézt již v raném středověku, kdy ve velkém řádil mor a cholera. Nemoci se projevovaly hlasitým kýcháním a v tento den bylo běžné vést bohoslužbu věnovanou právě nemocným.

Družebná neděle (19. března 2023)

Pojí se se zvykem, kdy dívky dávaly najevo přízeň chlapcům. Pekly se sváteční koláče tradičně podávané na prkénku

Smrtná neděle (26. března 2023)

Patří zřejmě k nejznámějším dnům půstu a je spojena s prastarým pohanským zvykem “Vynášení Morany”. Ta tradičně symbolizovala zimu, která nyní odchází a k moci se dostává bohyně jara Vesna. Lidé se ale neloučili jen se zimou, ale symbolicky i se vším špatným, co je za celý rok potkalo.

Květná neděle (2. dubna 2023)

Po květné neděli tradičně nastával Svatý neboli Pašijový týden. V tento den se pozornost upíná k výzdobě domácnosti – chodilo se na kočičky, které se dávaly například do dřevěné vázy a malovala se vajíčka. Mezi nejtradičnější techniky patří malování voskem, barvení v cibuli i duhová batika. Co zkusíte letos vy? Inspirujte se například v našem článku, kde jsme pomocí pájky vypalovali vzory na dřevěná vejce.

Modré pondělí (3. dubna 2023)

Název je odvozen od zdobení kostelů modrým, či fialovým suknem. O tomto dnu se obecně traduje, že by se nemělo pracovat. Je tomu ale právě naopak. Modrým pondělím začíná jarní úklid, kterým lidé pomyslně vyhání zimu ze všech koutů příbytku. Nebylo nezvyklé využívat i některých pohanských zvyklostí, jako zapalování svíce apod. Proč si to nepřipomenout i v dnešní moderní době?

Šedivé úterý (4. dubna 2023)

Šedivé úterý se stále nese v duchu jarního úklidu. Hospodyně si měly nachystat košťata a vymést pavučiny ze stavení. 

Škaredá středa (5. dubna 2023)

Na škaredou středu si připomínáme zradu Jidáše Iškariotského, který se v tento den údajně mračil. A samozřejmě pokračuje velký jarní úklid. Vymetaly se komíny, což mělo i symbolický význam – vyháněli se tak duchové z domu.

Zelený čtvrtek (6. dubna 2023)

Zelený čtvrtek je pátým dnem Svatého dne, pekly se sladké Jidáše s medem a opomíjet by se neměla ani práce na zahradě. Rostliny zasazené v tento den prý nenapadnou žádní škůdci. Přípravy na Velikonoce na Zelený čtvrtek vrcholí a pohostit rodinu bychom měli pokrmem zelené barvy. Doporučuje se špenát, kopřivová nádivka, hrášek, či hrách. Můžete ale zkusit i něco netradičního, třeba mechové cupcakes!

Velký pátek (7. dubna 2023)

Na Velký pátek chlapci obcházeli stavení s řehtačkami a hrkačkami a nahrazovali tím zvonění zvonů (ty v tento den na žádném kostele zvonit neuslyšíte). Voda má totiž v tento den magickou moc. Měli bychom proto skočit do potoka a otužit se. Dle pověstí se také otvírá země a odkrývají poklady. Není od věci připravit pro děti například honbu za pokladem. Nachystejte nějakou odměnu do košíku z proutí a dobře ji schovejte na zahradě.

Bílá sobota (8. dubna 2023)

Vrcholí přípravy na Velikonoční neděli a pondělí. Bílily se domy, pekl se mazanec, který se následně servíroval do ošatky na pečivo a nechával na stole pro návštěvy.

Boží hod velikonoční (9. dubna 2023)

Lidé do kostela nosí v proutěném koši beránka, mazance, domácí máslo (to se vtloukalo do dřevěných forem na máslo), i nejrůznější masové pokrmy. U dřevěného stolu se scházela i širší rodina u tradičních pokrmů, které se liší kraj od kraje. Na stole nesmí tento den chybět upečený beránek, případně nádivka se zelenými bylinkami a slavnostní polévka.

Velikonoční pondělí (10. dubna 2023)

Za vrchol oslav se považuje Velikonoční pondělí, kdy se tradičně chodí s pomlázkou spletenou z vrbových proutků. Mrkněte na náš jednoduchý návod, jak uplést pomlázku.

Co jíst během půstu

Velikonoční půst má výrazné liturgické kořeny. Potřebu postit se ale měli i mnohem starší národy a pohané, kteří cítili nutnost odlehčit jídelníčku po zimě, kde nebyla nouze o mastné a těžké pokrmy. S půstem se ale setkáme i v mnohých jiných učeních, zabývajících se tělem a myslí. Období po zimě se nazývalo předjaří a byly pro něj typické nejrůznější rituály spojené s posílením zdraví, těla i ducha. Nutriční specialisté půst vřele doporučují a každoročně naleznete na jaře spoustu rad, jak postupovat při jarní detoxikaci organismu. I ta totiž vychází ze starého učení našich předků.

Zaměřit bychom se měli především na detoxikaci jater (ta údajně přes zimu dostávají nejvíce zabrat), což učiníme nejlépe vynecháním masa, alkoholu, kofeinu, cukru, ale i černého čaje. Naši předci si převážně pochutnávali na naklíčeném obilí, pokrmech z luštěnin a kysaného zelí. Můžeme se u nich inspirovat.

Proutěné výrobky k Velikonocům skvěle ladí

Proutěné košíky jsou odjakživa nedílnou součástí a symbolem Velikonoc. Snoubí se zde tradiční řemeslná výroba, krása a pokora vůči přírodě. Vrbový proutek je navíc předzvěst přicházejícího jara a počátkem nového života. S košíkem z proutí se chodí světit tzv. páska do kostela a malí koledníci si do něj ukládají vykoledovaná vajíčka. My jsme minulý rok navíc navštívili lidového košíkáře, který nám ukázal, jak uplést košík z proutí. Pokusíte se uplést si ho sami?

V řadě měst, vesnic i městysů Velikonoce významnou společenskou a kulturní událostí spojenou právě s místními obyčeji. Nechybí jarní jarmarky, sousedské zabijačky a tradiční trhy, kde můžete podpořit lokální výrobce a prohlédnout si řemeslo zblízka.
Hledáte-li více tipů nejen jarního a velikonočního charakteru, tak navštivte náš Pinterest, kde se to hemží dřevěnou inspirací.

Specialisté na dřevěnou překližku radí

Dřevěné překližky najdou své využití především u domácích kutilů a modelářů. Jedná se o materiály různých rozměrů a tlouštěk, které na e-shopu nabízíme za bezkonkurenční ceny. Všechny jsou bez jakékoliv povrchové úpravy, v přírodním provedení, neošetřené. Najdete u nás větší desky, ale i drobné výřezy různých motivů a polotovary pro pyrografii, háčkování, macramé apod.

Proč zakoupit překližku právě na e-shopu ČistéDřevo.cz?

Překližka je díky svým vlastnostem poměrně všestranný materiál. Vyrábí se z několika vrstev dřevěné dýhy – počet vrstev a použité lepidlo pak udává její kvalitu. Hodí se pro nábytkářství, ale ocení ji i kutilové, kteří hledají materiál vhodný k dotvoření. Vyrábí se nejčastěji z břízy, borovice, topolu nebo buku, a my ji nabízíme v různých rozměrech a tvarech. Záleží tedy na vašich preferencích, na co budete chtít vybraný polotovar použít.

Nabídku neustále rozšiřujeme, aktuálně nabízíme například i extra tenké překližky o síle 0,4 mm. Nejčastěji u nás ale zákazníci nakupují kusy o tloušťce 3 a 4 mm, konkrétně tyto materiály: 

  • Bříza
  • Dub
  • Americký ořech
  • Topol

Překližku nabízíme v několika deskových formátech (např. A3, A4, A5), ale najdete u nás i hotové překližkové výřezy. Populární kulaté výřezy s očky se promění ve dna originálních pletených košíků, z kruhových výřezů pak vytvoříte lapače snů, upletete macramé nebo vypalovačkou do dřeva vykouzlíte vlastní mandaly. Překližka se proto bude hodit i kreativcům, kteří dřevo využijí jen jako základ pro další tvoření.

K čemu je překližka ideální?

Tento ohebný a hladký materiál se hodí jak pro méně výkonné pájky, tak i pro profesionální vypalovací stanice, takže jej stejně dobře využijí začátečníci i profesionálové. Je ideální pro řezání laserem a vodním paprskem, gravírování, modelování, řemeslné projekty, fretwork, šablonovací či rolovací pilu, nebo CNC router. Překližku proto využijete nejen k výrobě dekoračních předmětů a dárků s gravírováním, ale třeba i částí nábytku, obkladů nebo dětských hraček, obalů, beden a dalších projektů.

Materiál se vedle vyřezávání také báječně hodí na nejrůznější DIY postupy a tvoření s dětmi. Spoustu dřevěných výrobků z překližky jsme pro vás už vyzkoušeli a návody sepsali na našem blogu:

Pokud rádi tvoříte výrobky ze dřeva a ruční práce vám není cizí, pak se vám naše výřezy z překližky budou skvěle hodit. Navštivte náš e-shop a vyberte si z široké nabídky, kterou nabízíme. A jestli hledáte inspiraci, pak nezapomeňte, že pro vás na Pinterestu sbíráme nápady a tipy týkající se dřeva.

Povrchová úprava dřevěných výrobků

Okolní vlivy velice rády prověřují, zda jsou naše dřevěné dekorace, dřevěné bedýnky a nábytek ze dřeva dobře chráněné. Aby naše výrobky byly kryty co nejlépe, zaměřit bychom se měli na jejich finální úpravu. Kdy a čím dřevo natírat se dozvíte v dnešním článku.

Finální úprava povrchu

Úprava dřevěného povrchu se v průběhu let výrazně změnila. V minulých letech si člověk ani neuměl představit ponechat dřevo v jeho přirozené podobě. K úpravě povrchu dřeva se používaly velice účinné techniky, které měly za úkol co nejvíce prodloužit životnost dřeva. Postupem času se stále častěji začaly využívat i tzv. “měkčí dřeviny” (smrk či borovice) a do módy najednou přišla úprava, která z větší části přizná i dekor dřeva. Na vzestupu jsou tedy bezbarvé laky, vosky, oleje a mořidla. 

Proč je pro dekorace ze dřeva, dřevěné bedýnky, ale i hračky koncová úprava důležitá?

  • Zlepšení vlastností povrchu.
  • Prodloužení životnosti dřevěných výrobků i nábytku.
  • Nelze opomíjet estetické vlastnosti – díky některý postupům více vynikne struktura a přirozená kresba dřeva.
  • Účinná ochrana vůči plísním a dřevokaznému hmyzu, u opáleného povrchu dokonce i vůči požáru.

Co je pro koncovou úpravu naprosto zásadní?

Ať už chceme s výrobky ze dřeva, dekoracemi, dřevěným nábytkem jakkoliv nadále pracovat, tak zásadním krokem je důkladná příprava povrchu. Než se tedy pustíme do ošetření přírodního povrchu dřeva, musíme produkt pořádně vybrousit. Pokud si s broušením nevíte rady, sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, jak na správné broušení dřeva.

Jak lakovat dřevo

Lak je transparentní nátěrová hmota, která ponechává na natíraném povrchu ochranný film. Díky bezbarvosti nijak nezkresluje dřevěný podklad. Využijeme jej zejména ve chvíli, kdy chceme ponechat přírodní barvu, ale zároveň potřebujeme dřevo uchovat před venkovními vlivy. 

Jak postupovat při lakování?

  1. Nejprve si připravíme podklad. Zbavíme jej nečistot a pustíme se do broušení. Jak na to si můžete přečíst u nás na blogu.
  2. Zvolíme si vhodný štětec, se kterým vám rádi poradí v každém hobby centru. Nejlepší službu prokáže střední plochý štětec v kombinaci se syntetickými či přírodními štětinami. 
  3. Namáčíme jen špičku štětce, aby nám lak zbytečně nestékal po štětci a netvořil tak nerovnosti na ploše nátěru.
  4. Natíráme vždy po směru vláken dřeva v několika vrstvách. Záleží na tom, co chceme natírat – nábytek ze dřeva do interiéru má menší náročnost než například zahradní nábytek ze dřeva.
  5. Po zaschnutí laku můžeme produkt ještě zbrousit extra jemným brusným papírem (P220 a výše) a vytvořit tak celistvější výsledek.
  6. Vzhledem k tomu, že lak vytvoří nepropustný film, je třeba jej čas od času kvůli popraskání obnovit.

Moření

Mořidlo je roztok určený převážně k barevnému moření dřeva. Dřevěné povrchy se roztokem hloubkově napouští a snadněji se tak vstřebávají do struktury dřeva. Barevná škála je dnes poměrně vysoká a vybírat můžeme hned z několika typů. 

Jak správně mořit?

  1. Před mořením dřevo vyčistíme kartáčem, na silnější nečistoty se nebojte použít jemný brusný papír. Mořidlo na nedokonale obroušené dřevěné bedýnce totiž často zanechává nehezké fleky. 
  2. Možností nanášení mořidla je hned několik – houbička, pěna, váleček, nebo štětec s extra jemnými štětinami ve střední délce. Na moření větších ploch doporučujeme spíše štětec, na menší se ale více hodí houba. Hlavně si nezapomeňte nasadit gumové rukavice!
  3. Pečlivými pohyby pak mořidlo vtíráme do povrchu. Lihová mořidla se rychle vpíjí, proto postupujeme co nejrychleji. Mořidlo nanášíme ve směru vláken a jakékoliv kaňky hned roztíráme.
  4. Pro tmavší odstín můžeme nanést více vrstev. Po nátěru počkáme 4 hodiny a je hotovo. Tekuté mořidlo bedýnku krásně probarví, vytáhne léta, suky a zvýrazní přírodní krásu dřeva.

Na trhu existují barevná mořidla, která doporučujeme použít ve chvíli, kdy chcete dřevěný povrch podpořit nějakou barvou. Vybírat rovněž můžete mořidla s příměsí vosku, či oleje. Změna oproti původnímu barevnému provedení se pohybuje okolo 60%.

Natírání barvou

Díky širokému výběru dnešních akrylových barev se při barvení dřevěného výrobku můžeme skutečně vyřádit a dát mu takovou barvu, která bude s ostatním vybavením ladit. Velkou nevýhodou je (podobně jako u lakování) jisté uzavření dřeva do neprodyšné vrstvy. Vlhko vznikající uvnitř dřeva nemá kudy odcházet ven a dochází k praskání a dalšímu znehodnocování nátěru. Nemusíme tedy zdůrazňovat, že lakovat a barvit dřevokrycím lakem bychom měli až ve chvíli, kdy máme podklad více než dobře vysušený

A kdy krycí barvy nejlépe použít? 

Ve chvíli, kdy před sebou máme částečně znehodnocený produkt, zašedlý, případně výrobek ztratil svůj přirozený půvab. Natírání barvou se slučuje s lakováním a postup naleznete výše.

Olej a vosk

Nejrůznější oleje jsou vhodnou alternativou k lakování a tedy i ochraně dřeva. Olej proniká hluboko do dřeva, neuzavírá póry a zachovává dřevěný materiál v celé jeho podstatě. Opět zde připomeneme důležitost důkladného broušení, díky kterému olej pronikne hluboko do struktury dřeva. Olejování se hodí zejména pro dřevěný nábytek, ale i nábytek z bedýnek, či podlahu (např. na terase), kde chceme co nejvýrazněji zachovat a zároveň zpevnit materiál

Výhody olejování

  • Díky tomu, že proniká hluboko do dřeva, výrazně zpevňuje dřevěný materiál.
  • Neuzavírá póry a nejvíce tak zachovává vlastnosti dřeva.
  • Zanechává krásný hladký povrch, který na rozdíl od lakovaného předmětu působí přirozeněji.

Nevýhody olejování

  • Při nedokonalém broušení se na rozdíl od lakování objeví skvrny.
  • Ať chceme nebo ne, tak po čase olej oxiduje a dřevo získá lehce žlutohnědý odstín, který není vždy příjemný.

Vosk má podobné vlastnosti jako olej. Jeho nejvíce zdůrazňovanou výhodou je přírodní složení. Nevýhodu můžeme spatřovat v jeho ceně. Nábytek, ale například i dřevěná bedýnka, či hračka ze dřeva bude díky vosku krásně naleštěná a bude vypadat jako nová. Když se restauruje starší nábytek, je volba vosku naprosto nezbytná. V případě voskování ale musíme počítat i s vyšší náročností na práci. Vosk má tuhou konzistenci, hůře se nanáší a následně se musí pečlivě rozleštit hadříkem, aby se dosáhlo kýženého efektu.

Jak opalovat dřevo

Opalování dřeva patří dozajista k nejstarší technice práce se dřevem. Na povrchu se vytvoří zuhelnatělá ochranná vrstva, která se následně zbrousí a vytvoří povrch zdůrazněný o léta a suky. Údajně pochází z Japonska, kde je známa pod názvem Shou-sugi-ban a dřevo je opalováno nad otevřeným ohništěm. Dnešní modernější metody se spoléhají na plynový hořák a opalují se měkké tkáně dřeva na povrchu. Následné broušení již není nutné.

Výhody opalovaného dřeva

  • Cena – opalování rozhodně patří mezi nejlevnější povrchové úpravy vůbec.
  • Velmi účinně bojuje proti dřevokaznému hmyzu
  • Dřevo zůstává stálé, nijak se nekroutí a neničí.
  • Doporučuje se opalování dřeva použít zejména ve venkovních prostorách, na chaty a chalupy. Zahradní nábytek, dřevěná bedna a mnohé další výrobky ze dřeva jsou díky opálení méně náchylné k ohoření, respektive vzniku požáru.
  • Trvanlivost se odhaduje až na 60 let.

Možností finálních úprav, které můžeme zvolit, existuje opravdu velké množství. Snad vám článek pomůže vybrat si tu nejvhodnější variantu pro vaše dřevěné výrobky.Více nápadů a rad týkajících se dřeva a dřevěných výrobků najdete na našem blogu a sociálních sítích.

Ubongo od Albi – hra pro chytré hlavičky a rychlé ručičky

Ubongo! Ubongo! Ubongo! Toto slovo se nyní rozléhá docela často po našem obývacím pokoji. Ježíšek nám totiž nadělil pod stromeček novou deskovku a jsem ráda,

Jak na správné broušení dřeva

Broušení dřeva je pro další povrchové úpravy dřevěných výrobků naprosto zásadní a měli bychom být v tomto kroku precizní. Následné lakování, moření, opalování či potírání olejem a voskem jsou sice finálním řešením, ale bez správného opracování před dokončením nebude výsledek nikdy dokonalý. Pojďme se společně podívat na základní pravidla správného broušení dřeva.

Jak brousit dřevo

Rozhodnutí o finální úpravě

Chceme-li opracovat například dřevěný nábytek, nebo jakýkoliv výrobek ze dřeva, tak ještě před samotným broušením musíme zvážit, jaká bude finalizace produktu. Použijeme na dřevěnou bedýnku, zahradní nábytek ze dřeva, či dekoraci vosk, mořidlo, či snad lak? Každé broušení je přímo závislé na úpravě povrchu. Nikdy tedy nepostupujme tak, že prvně dřevěné výrobky přebrousíme a teprve poté se budeme rozhodovat, jakou povrchovou úpravu zvolíme.

  • Jak brousit před lakováním

Nepřeskakujeme zrnitosti a brousíme postupně dle návodu níže. Na rozdíl od jiných povrchových úprav je u lakování žádoucí, aby se po zaschnutí lak přebrousil zvlášť jemným brusným papírem (uvádí se zrnitost 240 až 320 – tato zrnitost už se běžně používá na kovy a nikoliv na dřevo).

  • Jak brousit před mořením 

Broušení před mořením by mělo být stejnoměrné, pokud bychom rovnoměrné broušení nedodrželi, tak hrozí vyšší riziko vzniku skvrn. Doporučujeme v tomto případě brousit déle jemnějším typem zrnitosti brusného papíru (práce proto bude zdlouhavější a náročnější). Podobně vypadá i broušení před voskováním a olejováním dřeva.

  • Jak brousit před opalováním

Zde aplikujeme opačný postup a nebojíme se broušení brusným papírem s nižší zrnitostí. Díky vzniklým rýhám po hrubém broušení daleko více vynikne struktura opalu.

Správný postup při broušení

  1. Nejprve si rozmyslíme, jakou povrchovou úpravu se rozhodneme na výrobky ze dřeva použít a podle toho zvolíme typ následného broušení.
  2. Rozhodneme se, jaký typ brusných pomůcek zvolíme a zároveň si dobře prostudujeme jednotlivé typy brusnosti.
  3. Vždy postupujeme od nejhrubší zrnitosti k té nejjemnější, a to v souladu s finalizací povrchu.
  4. Brousíme vždy ve směru vláken (broušení proti směru vláken se používá jen při zvláštních případech). V našem případě jsme začínali na brusnosti P 80, většina dřevěných výrobků i nábytku ze dřeva se dnes může pyšnit rovným a opracovaným povrchem. Pokud tedy nechceme zbrousit starý nátěr, nemusíme používat smirkový papír s výrazně hrubším zrnem.
  5. Brusný papír dobře napneme na vhodnou podložku (nejjednodušší je použít například obyčejný dřevěný špalík).
  6. Nepřeskakujeme zrnitosti. Vždy postupujeme od nejhrubší zrnitosti k té nejjemnější tím způsobem, že se držíme řádu jedné zrnitosti.

PŘÍKLAD: Při opracování dřevěného výrobku postupujeme nejčastěji v řádu zrnitosti 80 → 100 → 120 → 150 → 180 → 220.

  1. Při broušení se vyhýbáme přílišnému tlaku na produkt. Vlákno se pak příliš zatlačí a vzniknou nerovnosti, které se následně špatně odstraňují. Při další úpravě se zatlačená vlákna zvedají a jsou náchylná i v případě povrchové úpravy. Nemluvě o nedokonalém vzhledu.
  2. Ostrost brusného papíru pravidelně kontrolujeme. Příliš tupý brusný papír opět zapříčiní zatlačování vláken a samozřejmě způsobí i horší a náročnější práci při broušení.

Co k broušení použít

Zásadní je využití brusného papíru. Podložkou pro abrazivum (pískový materiál vhodný k broušení) nejčastěji bývá papír, plátno či nejrůznější druhy PU pěny. Jednotlivé podložky se liší tuhostí a využívají se pro různé druhy zrnitosti (například houbička se hodí spíše pro jemné broušení, hrubé zrno zase využívají elektrické brusky). K broušení můžeme využít nejrůznějších brusných houbiček, pásových brusek, ale pro ruční broušení postačí i obyčejný dřevěný špalek, na který připevníme brusný papír.

Jak vybrat správný brusný papír

Jak už jsme zmiňovali na začátku, tak bereme v potaz nejen koncovou úpravu povrchu, ale také dřevěný výrobek. Jedná-li se o dřevěnou dekoraci, bedýnku ze dřeva, či jakýkoliv jiný produkt, kde není potřeba odstraňovat lak nebo plíseň, nemusíme volit příliš velkou (metricky – nízkou) hrubost.

Pro lepší představu vám přinášíme následující rozcestník jednotlivé hrubosti zrna.

Zrnitost zrna

Zrnitost se udává číslicí, počet zrn (počet ok na sítu při třídění) na čtvereční palec. Brusný papír se klasicky vyrábí od zrnitosti P16 do zrnitosti P1200. Při broušení dřeva si běžně vystačíme se zrnitostmi od 60 do 180 (220).

Zjednodušeně lze říci, že čím větší zrnitost, tím jemnější broušení.

P 40

Výsledkem bývá velice hrubé broušení. Spolehlivě odstraňuje starý nátěr i rez.

P 60

Střední zrnitost obrousí hrany i nedokonalosti dřeva (různé odštěpky, ulomené části apod.)

P 80 

Spadá již pod jemné broušení. Hravě si poradí s nedokonalostmi a pokud nemáte nijak poničené, nalakované, či plesnivé dřevěné bedýnky, případně jakékoliv jiné dřevěné výrobky, tak vám bohatě postačí začít právě na této zrnitosti a používat brusné papíry postupně od P 80 výše. 

P 100

Jedná se o jemné broušení dřevěného výrobku zbaveného všech nečistot a to před nátěrem.

P 120

Jedná se o jemné broušení dřevěného výrobku zbaveného všech nečistot a to před samotným finálním nátěrem.

P 150

Velice jemné broušení, které vyhlazuje předchozí broušení dohladka.
P 180

Velice jemné broušení, které vyhlazuje předchozí broušení výrobku či nábytku dohladka.

P 240

Dané broušení povrch dokonale vyhladí, ale běžně se používá i na přebroušení laků.

P 320

Zvlášť jemné broušení, jež se převážně používá až po finální úpravě lakem.

Typy abraziva

Podle potřeby volíme i typ tzv. abraziva (pískovací materiál používaný k broušení). V tomto případě nás bude zajímat zejména barevné rozlišení. Nabídka brusných papírů je poměrně vysoká a při dobré znalosti vhodného abraziva a zrnitosti pro nás již následné broušení nebude žádný problém.

Brusný papír s drceným granátem

Poznáme jej podle typicky červenohnědé barvy. Pro obrušování dřeva se skvěle hodí, i když práce s ním je náročnější. Na druhou stranu je nutno podotknout, že povrch bývá o něco hladší, než při použití brusného papíru s jiným abrazivem. Největšího účinku dosahuje při konečných úpravách dřevěného výrobku.

Keramický brusný papír

Pyšní se jedním z nejtvrdších abraziv vůbec. Zanechává velice hrubý povrch, který ale zároveň odebírá nejvíce materiálu. Využívá se k broušení na pásových bruskách i na ruční tvarování dřeva. Většinou ho nalezneme v hnědém provedení a nedoporučujeme ho například na broušení překližky, kde se snadno probrousí horní vrstvou a materiál nadobro zničí.

Oxid hlinitý

Papír s oxidem hlinitým se pro práci se dřevem používá nejčastěji. Oproti abrazivu granátu je sice odolnější, ale nezanechává tak jemný povrch. Nejčastěji jej uvidíme na elektrických bruskách v zeleném odstínu.

Papír s karbidem křemíku

Tmavě šedý až černý smirkový papír se používá zejména na uhlazování kovů. V dřevařském odvětví se aplikuje při speciálních úkonech, kde se dřevo lehce vlhčí a následně přebrušuje papírem s karbidem křemíku.

Skelný (křemenový) papír

Typická je pro něj žlutá barva a lehkost. Uplatňuje se převážně na velice jemné broušení (například již po povrchové úpravě). Nevýhodu pak vidíme v tom, že se rychle a často rozpadá. Pro práci s masivním dřevem se proto používá minimálně. Využít bychom ho mohli na případnou jemnou práci s dekoracemi ze dřeva.

Pro další rady a tipy ze světa dřevotvorby sledujte naše sociální sítě a blog, kde najdete spoustu užitečného materiálu pro vytvoření harmonického domova.

Domácí pizza servírovaná na dřevěném prkénku

Milujete italskou kuchyni? V našem článku vám přinášíme jednoduchý recept na pizzu jako z Neapole, spolu s tipy na výrobky ze dřeva, které vám k výrobě i servírování pizzy nesmí chybět.

Jak na domácí pizzu

Ta nejchutnější pizza, jakou si umíte představit, vám do domova vnese kousek ryzí Itálie.

Co budeme potřebovat

250 g hladké mouky

150 ml vlažné vody

lžička soli

½ lžičky cukru

½ kostky čerstvého droždí (21 g)

lžíce olivového oleje

Postup

  1. Veškeré suroviny dobře promícháme.
  2. Dřevěnou vařechou vše důkladně promísíme, dokud se jednotlivé suroviny nespojí. Zpočátku bude směs trochu lepit, hnětením ale postupně vznikne hladké a celistvé těsto.
  3. Necháme jej na teplém místě zhruba 30 minut vykynout. Vhodná teplota na kynutí je 21°C a více.
  4. Po vykynutí těsto na dřevěném válu důkladně rozválíme válečkem. Podle potřeby posypeme moukou. Uvedené množství by mělo vyjít na 2 kulaté pizzy.
  5. Teď už můžeme zdobit. Objeví se na vašem pizza prkénku klasická Margarita, oblíbená Capricciosa nebo pikantní Pepperoni?
  6. Pečeme 8 minut v troubě rozehřáté na maximum (250°C a víc).
  7. Podáváme na prkénku na pizzu, které vám pomůže pizzu nejen stylově servírovat, ale také nakrájet na rovnoměrné díly. Praktické drážky usnadňují řezání a krájecí kolečko má nepřilnavý povrch (na rozdíl od běžného nože), takže čistě oddělí jednotlivé díly, aniž by zdeformoval vaše mistrovské dílo.

Bez jakých dřevěných výrobků se při pečení a servírování neobejdete

Kuchyňské nádobí ze dřeva k vaření a pečení neodmyslitelně patří. Pizza je sice velice populárním pokrmem, ale zároveň má svou letitou historii a postupy. Tradiční kuchyňské potřeby jsou pro její přípravu nezbytností již po staletí.

A co se vám nejen na přípravu pizzy bude hodit?

  • Váleček na pizzu se od klasického dřevěného válečku mírně liší, ale přípravu dokonale tvárného těsta vám značně ulehčí. Vyzkoušejte to!
  • Jak jinak tradiční pizzu podávat, než na stylovém servírovacím prkénku? Dřevěné prkénko na pizzu vám usnadní krájení i samotné servírování. A rozhodně se neobejdete ani bez kráječe na pizzu. Žádný nůž ho nenahradí.
  • Bez kuchyňského válu si to v kuchyni ani neumíme představit.
  • Dřevěné nádobí (talíře, příbory, vařečka k míchání těsta) mají úžasnou vlastnost – neničí se navzájem a jejich trvanlivost se tak prodlužuje.
  • Dřevěné misky využijete k chutnému dochucování všech možných pokrmů.
  • V kuchyni dáváme přednost dřevěnému prkénku před tím plastovým. Přečtěte si proč.

Historie nejoblíbenějšího pokrmu na světě

Pizza jednoznačně patří k nejoblíbenějšímu a nejrozšířenějšímu typu jídla, které se objevuje napříč celou historií a všemi kontinenty. Prapůvod pizzy však můžeme vysledovat už do doby neolitu, kde se připravovala plněná pšeničná placka pečená na plochém kameni. Podobný proces zpracování obilí dochovaly záznamy i u starověkých Egypťanů. Od nich pečené kynuté těsto pokladené různými ingrediencemi převzali Římané a pizza se tak dostala do Evropy. Zde se téměř okamžitě stala oblíbeným pokrmem. Již v 17. století začaly vznikat první pizzerie a začala se psát moderní historie pokrmu s doslova globální dominancí ve stravovací sféře.

Příprava pizzy i po několika staletích nepodléhá žádné modernizaci. Právě naopak, čím tradičnější příprava je, tím je pizza považována za chutnější a lepší.

Čím to je, že klasická příprava a kuchyňské potřeby ze dřeva či prkno na pizzu mají v kuchyni stále své pevné místo již stovky let?

  1. Dřevěné výrobky jsou odolné a nerozbitné.
  2. Dřevo má přirozené antibakteriální vlastnosti.
  3. Každý správný pizzař potvrdí, že za dva nejdůležitější prvky při přípravě pizzy se považuje vymazlené těsto a dřevo. Nejen to, kterým se zatápí (v Itálii se často používá dřevo listnatých stromů, neapolští pizzaři si zakládají na vysoké výhřevnosti buku), ale i to, které se na přípravu a servírování pizzy používá.
  4. Někdy se uvádí i léčivé vlastnosti některých dřevin. Olše údajně nabíjí pozitivní energií, dub působí protizánětlivě a cedr prý harmonizuje celé tělo.
  5. K pizze se dřevo hodí zejména kvůli termo izolačním vlastnostem. Například přední pekaři upřednostňují dřevěnou lopatu na pokládání pizzy do pece před tou kovovou, která se rychle rozžhaví. Pizza tak začne pracovat již na samotné kovové lopatě a nedostane se jí všech vlastností přicházejících s pečením v cihlové či šamotové peci.
  6. Nelze nezmínit estetické vlastnosti dřevěného servírovacího nádobí.

Jsme pro vás na sociálních sítích – Facebooku, Instagramu, Pinterestu i Tik Toku, kde najdete nejrůznější vychytávky, výborné recepty a novinky ze světa našich dřevěných výrobků.

Nezapomeňte nás sledovat a dát nám like 🙂

Romantický večer s dřevěným servírováním

Blíží se sv. Valentýn, tradičně považovaný za svátek všech zamilovaných. Slaví se převážně vzájemným obdarováváním originálními dárky, ale také společně strávenými chvilkami – třeba u výborného jídla. Proč se na stolování a servírování zaměřit, se dozvíte v našem článku.

Láska prochází žaludkem

Rčení, že láska prochází žaludkem jste už jistě slyšeli, ale věděli jste, že má i vědecké opodstatnění? Při jídle se zvyšuje hladina hned několika hormonů, které můžeme považovat za hormony štěstí, lásky ale i neřesti (např. seratonin a dopamin). Dobře naplněný žaludek navozuje podle odborníků pocity, které jsou srovnatelné s čerstvou zamilovaností. Pokud jste tedy stolování ve dvou chtěli v tento den vypustit, tak to rozhodně nedělejte.

Romantická večeře ve dvou

Přinášíme vám hned několik důvodů, které vás přesvědčí, že byste romantickou večeři neměli opomíjet.

  1. Jídelní stoly jsou od pradávna středobodem dění v domácnosti a vytváří mezi dvojicí pocit důvěry.
  2. Společné stolování podporuje lepší fyzické i duševní zdraví. Již zmíněná zvýšená tvorba hormonů štěstí podporuje naši mysl a díky stolování ve dvou jíme pomaleji, čímž podporujeme zdravé trávení.
  3. Báječně se hodí i pro páry, které spolu nejsou dlouho. Je totiž vědecky dokázáno, že u jídla budeme daleko uvolněnější a komunikace vázne daleko méně.
  4. Pokud zvolíte vhodné servírování (něco ve stylu “naber si sám”), tak si můžete být jisti, že se atmosféra ještě více uvolní. Využijte například dřevěné misky na jídlo, servírovací prkénko s hlavním chodem, či okořeňte jídelní stůl servírovacím tácem s čokoládovým dezertem (čokoláda je navíc velice účinné afrodiziakum).

Zaměřte se na servírování jídla

Nejen jídlem živ je člověk! Povyšte stolování s milovanou osobou na úplně novou úroveň pomocí dřevěných výrobků.

Proč zvolit dřevěné nádobí k servírování?

  • Jedná se o vysoce designovou záležitost.
  • Dřevo má přirozené antibakteriální vlastnosti.
  • Při kontaktu jídla s výrobky ze dřeva se neničí žádné živiny.
  • Pyšní se odolností. Servírovací talíře a servírovací prkénka ze dřeva se neničí a také neničí ani samotné příbory.
  • Máte doma nešiku? Pak oceníte, že dřevěné výrobky jsou nerozbitné.
  • Dřevěná miska, servírovací talíř i dřevěné prkénko se chlubí termoizolačními vlastnostmi. Jak praktické!

Výběr nejoblíbenějších dřevěných výrobků vhodných k servírování

Na našem e-shopu najdete množství dřevěných kuchyňských potřeb, které se k servírování báječně hodí. Přinášíme vám seznam těch historicky nejoblíbenějších.

  • Servírovací dřevěná prkénka
  • Servírovací tácy
  • Dřevěný etažér
  • Servírovací mísy a misky na jídlo
  • Servírovací stolek

A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na dekorace na jídelní stůl, které budou pomyslnou třešničkou na dortu. Slaďme barvy, věnujme pozornost přírodninám a postavme na stůl aromatickou svíčku.Máte náš e-shop rádi a jste spokojeni s našimi dřevěnými výrobky? Dejte nám prosím hlas v soutěži ShopRoku 2022.

Křížová cesta v Šarovech a jiné zajímavosti

Už jsme navštívili opravdu velkou spoustu míst a tak se při hledání dalších výletních tipů snažíme vždy najít i něco nového, třeba ne tak turisticky